Trudno wyobrazić sobie pływanie i odpoczynek na plaży bez dobrego stroju kąpielowego. Producenci odzieży zaskakują nas różnorodnymi modelami takich kostiumów, przez co każdy bez problemu zakupi wersję skrojoną na miarę swych potrzeb.

Stroje kąpielowe – informacje ogólne

Kostiumy kąpielowe to główny element letniej, plażowej garderoby – służą nad do pływania, opalania i szeroko pojętej rekreacji. Dziś są niezwykle popularne, ale ich historia sięga XIX wieku, kiedy zaczęto stosować pierwsze wersje tego typu ubrań. Przez kolejne dekady kostiumy kąpielowe przechodziły liczne modyfikacje i pojawiały się ich kolejne wersje.

Obecnie mnóstwo firm odzieżowych i wielu renomowanych kreatorów mody tworzy własne propozycje zarówno dla pań, jak i panów. O ile męskie wersje składają się po prostu ze spodenek lub slipów, tak kostiumy damskie to cała gama rozmaitych modeli. Główny podział uwzględnia stroje kąpielowe dwuczęściowe i jednoczęściowe.

Stroje kąpielowe jednoczęściowe

Zacznijmy od klasycznego kostiumu kąpielowego, czyli wersji jednoczęściowej. To właśnie takie rozwiązanie było stosowane od początku i cieszyło się największym uznaniem przez długie lata. Dopiero w XX wieku projektanci zaczęli tworzyć modele składające się z dwóch elementów. Dziś kostiumy jednoczęściowe, mimo że nieco mniej popularne niż dawniej, wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Można spośród nich wybrać ulubiony kolor, wzór czy zdobienia.

Warto podkreślić, że tego typu modele są idealne dla osób szczególnie lubiących pływanie. Z uwagi na swą formę i krój pozwalają zachować maksymalny komfort, idealnie dopasowując się do ciała podczas ruchu. Nie znaczy to jednak, że stroje jednoczęściowe zarezerwowane są tylko dla sportsmenek. Wręcz przeciwnie – mnóstwo plażowiczek stawia właśnie na to rozwiązanie choćby z powodu wysmuklenia sylwetki czy zakrycia niektórych partii ciała.

Stroje kąpielowe dwuczęściowe

W przypadku strojów kąpielowych dwuczęściowych, składających się z majtek i stanika, wybór jest jeszcze trudniejszy. Mamy tu do czynienia z naprawdę dużą liczbą wersji – poza kolorem czy printem oferowane są różnorodne kroje, które można dopasowywać do własnego typu sylwetki. Oprócz najpopularniejszego bikini zakupimy np. tankini (gdzie biustonosz zastępuje krótka koszulka) lub skirtini (mini spódniczka na dole).

Co wyróżnia stroje kąpielowe dwuczęściowe? Przede wszystkim odsłaniają znacznie więcej tułowia, co umożliwia np. opalenie tych partii ciała podczas rekreacji na plaży. Różne kształty i fasony staników i majtek (stringi, figi, szorty, bokserki itp.) pozwalają wybrać modele kostiumu, który spełnia nasze wymagania pod względem komfortu i wyglądu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie stroje kąpielowe.

Comments are closed.