Remonty zaburzające płynność ruchu są codziennością dla polskich kierowców. W większości przypadków całkowite wyłączenie remontowanego odcinka jest niemożliwe. Z tego względu wyznacza się na nim tymczasową organizację ruchu i odpowiednio zabezpiecza obszar, na którym prowadzone są prace. Jak powinno wyglądać oznakowanie dróg podczas remontu? Sprawdź!

Oznakowanie dróg – dlaczego to takie ważne?

Oznakowanie dróg zgodnie z wytycznymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Brak odpowiedniego zabezpieczenia spowoduje chaos i dezorganizację zagrażające zarówno kierowcom, jak i osobom pracującym na jezdni. Do prawidłowego, zgodnego z przepisami oznakowania dróg służą urządzenia BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego), czyli przede wszystkim znaki pionowe i poziome, tymczasowa sygnalizacja świetlna, taśmy, pachołki, słupki, fale świetlne. Znaki poziome nanoszone są żółtym kolorem, aby odróżniały się od standardowych, białych oznaczeń. Aby były dobrze widoczne niezależnie od pory, do ich malowania należy wykorzystać wysokiej jakości farbę, najlepiej odblaskową. Ponadto, często konieczne jest, aby odpowiednio przeszkoleni pracownicy kierowali ruchem wahadłowym. Co ważne, plan tymczasowej organizacji ruchu musi zostać stworzony jeszcze zanim ruszą pracę. Aby remont mógł ruszyć, plan musi zostać zatwierdzony przez GDDKiA.

Zabezpieczenie znaków

Warto pamiętać, że wszystkie znaki i inne urządzenia BRD znajdujące się na drodze muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jeszcze do niedawna do ich stabilizacji używało się worków z piaskiem albo cementowych bloków, których transport przysparzał wielu trudności. Dzisiaj znaki zabezpieczane są przy pomocy specjalnych podstaw. Nowoczesne modele wykonane są z PCV – materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Wyposażone są w uniwersalne otwory montażowe pasujące do większości znaków i tablic informacyjnych. Ich podstawa ściśle przylega do nawierzchni, dzięki czemu znak i nie przemieszczają się. Ponadto, tak unieruchomione znaki nie przekręcają się ani nie zmieniają swojego położenia. Podstawy łączone są modułowo, więc można tworzyć z nich rozbudowane platformy na ciężkie, duże tablice.

Comments are closed.

etheatreonice.org https://dajplus.pl/kiedy-przemysl-spotyka-dom-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/ https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/