Buty narciarskie są niezbędne do uprawiania sportów zimowych na deskach. Wszystkie typu narciarstwa, skoki i jazda na desce snowboardowej wymagają właściwego obuwia. Warto więc zastanowić się co wyróżnia ten typ butów i dlaczego są one tak ważne w sportach zimowych. Dlaczego od dobrych butów zależy sukces na stoku?

Zabezpieczają przed kontuzją

Nie sposób przemilczeć najważniejszego faktu – buty narciarskie mogą ochronić przed kontuzją. Są wykonane z twardego tworzywa, które usztywnia kostkę i chroni ją przed urazem. Właśnie z tego powodu buty do jazdy na nartach są wysokie.

Nie można jednak łudzić się, że dobre buty zabezpieczą przed każdym urazem. Mogą one ochronić wrażliwą kostkę, ale z całą pewnością nie zabezpieczą całej nogi. Nie można wierzyć, że nawet najlepsze buty uchronią nogę przed złamaniem.

Pasują do różnych wiązań

Obuwie narciarskie jest dopasowane do różnych typów wiązań. Wprawdzie nowoczesne firmy zmierzają do tego, by zmniejszyć różnice pomiędzy wiązaniami i starają się tworzyć rozwiązania uniwersalne. Niemniej w sklepach nadal można znaleźć buty przeznaczone do różnych wiązań.

Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić, do jakich nart przeznaczone są konkretne buty. Inne będą odpowiednie do nart zjazdowych, inne do szusowych, inne do skiturowych a jeszcze inne do snowboardu. Skoro wszystkie te deski mają inne wiązania, to muszą też mieć odpowiednio dopasowane od nich obuwie.

Kiedyś nie były potrzebne!

Całkiem ciekawe jest to, że początkowo nie używano żadnych specjalnych butów narciarskich. Na nartach jeżdżono, przywiązując do desek zwykłe buty lub przypinając je specjalnymi paskami z klamerkami. To proste rozwiązanie pozwoliło na szybki rozwój tych dyscyplin sportowych.

Profesjonalne narciarstwo wymaga jednak specjalnego obuwia. To, co kiedyś było standardem, obecnie jest niedopuszczalne. W tej chwili nie ma już nart, które nadawałyby się do użycia bez specjalnych butów. W żadnym wypadku nie należy podejmować prób jeżdżenia w zwykłym obuwiu.

Chronią też przed zimnem

Nie można też zapominać o bardzo ważnym aspekcie. Buty chronią także przed zimnem. Powłoka z tworzywa nie przepuszcza do wnętrza butów wilgoci ze śniegu. Buty nie przemakają i noga w nich nie przemarza. Zmniejsza to też ryzyko rozchorowania się na skutek wyziębienia.

Specjalne wypełnienie jest ciepłe i gwarantuje to, że nogi nie zmarzną wewnątrz butów. Dzięki temu można w takich butach przejść też po śniegu prosto na wyciąg. Taki spacer z pewnością nie zaowocuje zmarzniętymi stopami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/buty-narciarskie-cat-18.

Comments are closed.

zobacz live url live url