Okres jesienno-zimowy jest dla kierowców wyjątkowo niesprzyjający. Aby jazda po zaśnieżonych, śliskich i nierzadko spowitych mgłą drogach była bezpieczna, należy bezwzględnie stosować się do przepisów ruchu drogowego i zachowywać środki ostrożności. Poznaj 8 najczęstszych błędów kierowców zimą i dowiedz się, jakiego zachowania powinieneś unikać!

8 najczęstszych błędów kierowców zimą:

Listę 8 najczęstszych błędów kierowców zimą otwiera nieprzygotowanie samochodu do panujących warunków. Przed jesiennym załamaniem pogody należy dokonać gruntownego przeglądu stanu technicznego wozu. Ważne jest, aby skontrolować stan akumulatora i wycieraczek, wyrównać ciśnienie w oponach, wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy, wymienić żarówki i wyregulować ich położenie. Sprawdź, czy w schowku albo bagażniku znajduje się zmiotka i skrobaczka.

Jazda na letnich oponach

Opony to jedyny element samochodu stykający się z nawierzchnią. Priorytetem dla każdego kierowcy powinno być dbanie o ich stan. Zanim zaskoczą Cię pierwsze przymrozki, udaj się do wulkanizatora w celu wymiany opon na modele zimowe. Jazda na oponach nieprzystosowanych do niskiej temperatury i śliskiej nawierzchni może mieć tragiczne skutki.

Zbyt szybka jazda

Niedostosowanie prędkości do warunków jest powszechnym błędem popełnianym najczęściej przez niedoświadczonych kierowców. Ponadto, w okresie zimowym unikaj gwałtownych ruchów kierownicą i zachowuj większy odstęp od innych pojazdów.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Wśród błędów najczęściej popełnianych przez kierowców w okresie jesienno-zimowym nie może zabraknąć gwałtownego hamowania, korzystania z tempomatu, niepotrzebnych zmian pasów, niedbałego odśnieżania auta i jazdy na głębokiej rezerwie.

Comments are closed.

zobacz zobacz live url