Prowadzenie firmy wiąże się z nie lada odpowiedzialnością – niezależnie od tego, w jakim dokładnie sektorze gospodarki się działa. W branży spozywczej należy zadbać o wiel aspektów, m.in.o o smak i konsystencje danych produktów, jak również o bezpieczeństwo żywności. Mówi o tym bardzo wyraźnie certyfikat BRC, który mogą pozyskać przedsiębiorstwa polskie, mające zamiar nawiązać współpracę z firmami brytyjskimi – teraz lub w przyszłości.

Nowoczesne systemy do wdrożenia

No tak, nie każdy jest zmuszony do tego, aby uzyskać certyfikat BRC. W szczególności, jeżeli nie ma zamiaru działać na rynku brytyjskim. Może jednak warto rozważyć tą kwestię – dzięki czemu będzie można rozwinąć wachlarz swoich możliwości na szeroką skalę. Spełnienie restrykcyjnych norm, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywności na początku wydawać się może trudne, ale z czasem (jak się to mówi) wejdzie już w nawyk. Firmy, jakie chcą się starać o zdobycie BRC muszą pamiętać, że do swojego systemu zarządzania bezpieczeństwem będą musieli wprowadzić takie elementy, jak:

  • HACCP, 
  • GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna), 
  • GHP (Dobra Praktyka Higieniczna).

Tym bardziej warto postarać się o zdobycie takiej certyfikacji, ponieważ jest ona uznawana przez GFSI (ang. Global Food Safety Initiative). Równa się to z tym, że będzie można nawiązać zupełnie nowe kontakty biznesowe.

Kryteria wysokiej jakości

Audyt BRC wskazuje, jakie kryteria musi spełnić dana firma, aby certyfikacja była możliwa do pozyskania. Trzeba przyznać, że odkąd BRC wszedł do obiegu, wiele firm zmieniło się, aby móc lepiej zaprezentować się także na arenie międzynarodowej. Pomóc w tym może chociażby taka firma, jak DJB doradztwo, która na co dzień wspiera uzyskanie certyfikacji. Zanim jednak procedura zostanie wprawiona w ruch, należy wiedzieć, że istnieje kilka norm BRC:

  • BRC FOOD,
  • BRC IOP (BRC P&PM),
  • BRC CP,
  • BRC Agents & Brokers,
  • BRC Storage & Distribution.

Który z tych dokumentów jest najlepszą propozycją? Odpowiedzi na to pytanie udzielić może firma konsultingowa. Warto w pierwszej kolejności zwrócić się do nich z takim pytaniem, aby móc wdrożyć prawidłowy proces certyfikacji. W takich kwestiach, jeżeli pod uwagę bierze się międzynarodowe dokumenty, warto zdać się na osoby, które mają odpowiednie doświadczenie w tej kwestii. Certyfikacja jest możliwa dla tych wszystkich osób, które działają w branży spożywczej i mają zamiar robić to najdłużej jak się tylko da. 

Comments are closed.

zobacz zobacz zobacz