Kupując samochodów nowy czy używany koniecznie musimy pamiętać o kilku istotnych aspektach: badaniu technicznym, zarejestrowaniu samochodu, zdobyciu tablic rejestracyjnych. Nie mniej ważnym zadaniem jest wykupienie obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej OC. Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Gdzie możemy je kupić? Ile kosztuje?

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest tak ważne?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC to polisa, która wymagana jest w przypadku własnego pojazdu. Polisa taka pozwala na pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez nas na drodze – może być to kolizja drogowa z uszkodzeniem innego samochodu, ale też leczenie rannych w szpitalach. Ubezpieczenie OC kupujemy w zakładach ubezpieczeniowych – polisa taka ma ważność jednego roku i konieczne jest zachowanie jej ciągłości. Oznacza to, że kolejna polisa powinna być zakupiona tuż przed końcem aktualnie wykorzystywanej. 

Czy ubezpieczenie samochodu jest drogie? W przypadku polisy OC nie ma jednej, stałej ceny. Wysokość składki wynika z wielu zmiennych. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę nasz wiek, jak również nasze doświadczenie jako kierowców, zgromadzone zniżki, markę i wiek samochodu, rodzaj silnika. Wyższa kwota OC wynika zazwyczaj z młodego wieku kierowcy. Kierowcy z kilkuletnim stażem mogą liczyć na zniżki. 

Czy poza OC możemy dodatkowo ubezpieczyć nasz samochód?

Okazuje się, że tak – ubezpieczyciele oferują nam polisy nieobowiązkowe, które mogą być dodatkową ochroną dla naszego mienia. Jedną z takich polis jest ubezpieczenie autocasco, które pozwala na odzyskanie pieniędzy po uszkodzeniu, zniszczeniu czy kradzieży samochodu. Zakres ubezpieczenia OC jest szeroki i pozwala na dopasowanie konkretnych jego parametrów do naszych potrzeb. Dzięki OC opłacimy np. blacharza czy odzyskamy część wartości samochodu po jego kradzieży. 

Comments are closed.

duży grill węglowy duże grille gazowe komplet technorattanowy