Przeszczep włosów to procedura, która polega na pobraniu graftów z obszaru dawczego i wszczepieniu ich w obszary z postępującym łysieniem lub dużym przerzedzeniem włosów. Jest to zabieg długotrwały, ponieważ może trwać od pięciu do nawet dziewięciu godzin. Kwestia ta w dużej mierze zależy od liczby pobranych graftów i wielkości obszaru, który wymaga uzupełnienia. Ze względu na czas trwania tej procedury oraz pełną świadomość pacjenta podczas przeszczepu wiele osób zastanawia się nad odczuwanym w trakcie dyskomfortem i bólem. Na czym polega przeszczep metodą ekstrakcji? Czy pacjent odczuwa ból podczas transplantacji? Czy dolegliwości bólowe pojawiają się po wykonanym zabiegu?

Nowoczesna metoda ekstrakcji — jak przebiega zabieg?

Jeszcze do niedawna jedną z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych metod przeszczepu włosów było wycinanie fragmentu skóry z mieszkami i ich wszczepienie w obszar, na którym widać było oznaki łysienia. To z kolei wiązało się z długotrwałą rekonwalescencją, trudniejszymi w gojeniu się ranami i widocznymi bliznami.

 

Obecnie jednym ze sposobów przeszczepu wchodzących w zakres medycyny estetycznej jest metoda ekstrakcji, znana również jako metoda FUE. Polega ona na pobieraniu mieszków włosowych pojedynczo z pomocą specjalnego narzędzia. Następnie wykonuje się niewielkie otwory w skórze głowy i wprowadza do nich wspomniane grafty. W ten sposób powstają jedynie niewielkie ranki, które stosunkowo szybko się goją. Strupki odpadają po kilku dniach, a blizny są praktycznie niezauważalne.

 

Ta procedura umożliwia wprowadzenie graftów w bardziej naturalny sposób, co wpływa na efekt końcowy. Ponadto nie wymaga zastosowania skalpela, a jedynie specjalistycznych mikronarzędzi, które wykonują precyzyjne nacięcia, ale nie uszkadzają samych mieszków włosowych.

Jak pacjent czuje się w trakcie zabiegu?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż każdy pacjent odczuwa ból indywidualnie. Aby zapewnić jak największy komfort, lekarz aplikuje znieczulenie miejscowe — zarówno w obszarze biorczym, jak i dawczym. Jeśli w którymkolwiek momencie pacjent poinformuje lekarza o odczuwanym bólu, otrzyma dodatkową dawkę znieczulenia.

 

Zazwyczaj miejsce poddane znieczuleniu może powodować niewielki dyskomfort i uczucie napięcia, odrętwienia, brak całkowitego czucia, czy delikatne mrowienie. Może ponadto pojawić się ogólne zmęczenie spowodowane długim czasem, jaki pacjent spędza w gabinecie podczas pobierania i wszczepiania graftów.

Odczucia bólowe po przeszczepie włosów

Po przeprowadzonym przeszczepie włosów jeszcze przez jakiś czas działa aplikowane znieczulenie. Później pacjent może odczuwać ból. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Zazwyczaj w takiej sytuacji wystarczy zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które zostaną uzgodnione z lekarzem.

 

Wspomniany dyskomfort związany z obrzękiem, dużą ingerencją w naskórek, wszczepieniem graftów i zastosowanym wcześniej znieczuleniem może trwać jeszcze przez kilka tygodni. Skóra musi bowiem ulec całkowitemu wygojeniu. Niektórzy skarżą się również na bóle głowy, ale jest to bardziej spowodowane pewnym napięciem, które towarzyszy pacjentom poddającym się omawianemu zabiegowi.

 

Aby przyspieszyć rekonwalescencję, należy postępować zgodnie z zaleceniami i wskazówkami lekarza. Dzięki temu niewielkie rany szybciej się goją. Jeśli natomiast dolegliwości bólowe się utrzymują, a pacjent nie czuje poprawy mimo zastosowanych leków, może w każdej chwili skontaktować się z kliniką i poinformować o swoim problemie.

 

O przeszczepie włosów możesz porozmawiać na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi. W trakcie rozmowy zyskujesz okazję na zadanie wszystkich nurtujących Cię pytań. Ponadto jest przeprowadzany wywiad medyczny, który jest podstawą do zakwalifikowania pacjenta na zabieg. Jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz prosi o uzupełnienie dokumentacji medycznej lub wykonanie dodatkowych badań. Omawia się ponadto sam przebieg zabiegu i planuje, jakie finalne rezultaty chce się uzyskać.

Comments are closed.

https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ https://beesafe.pl/porady/przejazd-na-czerwonym-swietle/