Znaczna część osób rozglądających się za używanym samochodem rozpoczyna swoje poszukiwania od zapoznania się z ofertami z rynku zagranicznego. Za zachodnią granicą nierzadko można znaleźć kilkuletnie, zadbane samochody w atrakcyjnych cenach. Warto mieć świadomość, że sprowadzenie pojazdu do Polski i jego rejestracja w kraju wiążę się z dodatkowymi opłatami. Jedną z nich jest akcyza. Jak zapłacić akcyzę za samochód? Sprawdź!
Czym jest akcyza?
Akcyza jest rodzajem podatku, który musi zapłacić każda osoba sprowadzająca pojazd mechaniczny zza granicy. Szczegółowe regulacje dotyczące akcyzy nakładanej na sprowadzane auta tworzone są wewnętrznie i odrębnie przez organy każdego państwa. W Polsce kwestie związane z podatkiem akcyzowym reguluje Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym. Zgodnie z zapisami, akcyza dotyczy samochodów osobowych, które nie były nigdy rejestrowane w Polsce. Dla ustawodawcy nie ma znaczenia, czy pojazd został nabyty na rynku pierwotnym czy wtórnym – za każdy z nich należy uregulować opłatę. Co ważne, kierowcy, którzy będą próbowali uchylić się od obowiązku, natrafią na spore trudności podczas dopełniania innych formalności. Przede wszystkim, bez potwierdzenia zapłaty nie zarejestrujemy sprowadzonego auta w wydziale komunikacji.
Podpowiadamy, jak zapłacić akcyzę za samochód
Zastanawiasz się, jak zapłacić akcyzę za samochód? Aby uregulować opłatę, należy udać się do urzędu skarbowego. Znajdziesz tam wzór dokumentu, który pozwala na obliczenie wysokości akcyzy w przypadku danego pojazdu. Wysokość opłaty uzależniona jest od dwóch głównych czynników: wartości auta oraz pojemności silnika. Jeśli na umowie widnieje kwota w innej walucie, należy przeliczyć ją na złotówki na podstawie kursu dostępnego na stronie Narodowego Banku Polskiego. Akcyzę można również zapłacić on-line, korzystając z platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Comments are closed.